فرزند پروری

دکتر مهدیه لشکری

مشاور خانواده و درمانگر

 • کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران
 • کاندیدای دکتری روانشناسی از دانشگاه فشتا آلمان
 • متخصص زوج درمانی طرحواره درمانی و ptc
 • درمانگر رفتاری-شناختی اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی وسواس و …مشکلات عزت نفس و کمالگرایی
 • درمانگر ptc اختلالت اضطرابی و درمانهای بین فردی
 • مشاور مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت

تعیین وقت مشاوره با دکتر مهدیه لشکری
بارگذاری...

دکتر طاهره رنجبری پور

مشاور خانواده و درمانگر

 • عضوهیئت علمی دانشگاه
 • دکتری روانشناسی سلامت
 • رتبه یک دکتری سلامت
 • مدرس روانشناسی با  ۲۱ سال سابقه
 • ۲۰سال سابقه مشاوره در امور خانواده واختلالات روانی

 • کارشناس برنامه صدا وسیما عصر خانواده به مدت یک سال در رابطه با کم خوابی واختلالات روانی وشخصیتی

 • عضوهیئت داوران کنگره روانشناسی _کودک ونوجوان
 • سخنرانی در کنگره بین المللی سالمندی
 • تالیف و ترجمه ۶ کتاب تخصصی
 • عضو هیئت رئیسه همایش بهداشت روانی کودک ونوجوان
 • عضو هیئت علمی همایش سراسری مشاوره و شرکت در مجامع بین المللی روانشناسی ومشاوره
تعیین وقت مشاوره با دکتر طاهره رنجبری پور
بارگذاری...

دکتر مجتبی تمدنی

مشاور خانواده و درمانگر

 • روانشناس بالینی و استاد دانشگاه

مدارک تحصیلی

 • دکترای مشاوره از دانشگاه امام رضا مشهد
 • کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی
 • کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه فردوسی مشهد

سوابق پژوهشی ،مقالات و کتاب ها

١. فنون مشاوره و روان درمانی(مجتبی تمدنی:بهمن بهمنی دانژه ۲۸۸صفحه وزیری(سومیر) چاپ ۱سال ١٣٩٢
٢. عناصر مشاوره
٣. امتحان بدون اضطراب:هزار و یک نکته درباره مهارت های مطالعه و یادگیری
۴. مشاوره و تحول شغلی :نظریه کاربست
۵. روانشناسی سیاسی:مسایل و موضوع های معاصر
۶. فنون مشاوره و روان درمانی
٧. کتاب کار فنون و مهارت های اساسی مشاوره :یارگیر ماهر رویکرد مدیرین مشکل و تحول فرصت به یاریگری
٨. نظریه های مشاوره و روان درمانی در زمینه و عمل :مهارت هاو راهبرد فنون
٩. فنون و مهارت های اساسی مشاوره :یاریگر ماهر رویکرد مدیریت مشکل و تحول فرصت ها
١٠. درمان متمرکز بر شفقت به زبان ساده
١١. اصول مشاوره و هنر درمان دارای سه جلد (زیر چاپ)

تعیین وقت مشاوره با دکتر مجتبی تمدنی
بارگذاری...

دکتر رحیم داوری

مشاور خانواده و درمانگر

 • روانشناس بالینی و استاد دانشگاه
 • سابقه مشاوره حرفه ای به مدت ۱۷ سال، با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره
 • سابقه تدریس دانشگاهی به مدت ۲۴ سال، عضو هیات علمی دانشگاه از سال ۱۳۷۶

کتاب های چاپ شده :

دروس ارائه شده در مقاطع کارشناسی- کارشناسی ارشد- دکتری

خانواده درمانی، گروه درمانی، آسیب شناسی روانی پیشرفته، روانشناسی شخصیت، نظریه های روان درمانی، روانشناسی فیزیولوژیک، نوروپسیکولوژی، اعتیاد (سبب شناسی و درمان)، روانشناسی مرضی کودک، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی تربیتی پیشرفته، اختلالات یادگیری، روش های تغییر و اصلاح رفتار،فنون مصاحبه تشخیصی، آزمونهای عینی و فرافکن در روانشناسی بالینی، آزمونهای شخصیت، آزمونهای پیشرفت تحصیلی، هوش و استعداد و سنجش آن، آزمونهای شناختی در روانشناسی بالینی، کاربرد آزمون های تشخیص و شخصیت در مشاوره .

 

تعیین وقت مشاوره با دکتر رحیم داوری
بارگذاری...

فرزند پروری، بایدها و نبایدها

  سلامت خانواده در هر جامعه ای از اهمیت والایی برخوردار است چرا که در آن شخصیت افراد و مسئولیت ها شکل می گیرد. نهادی که آینده جامعه را می¬سازد و سلامت آن ضامن سلامت آینده جامعه است. در خانواده زوجین با عشق و همدلی و همیاری کانونی را می سازند که می توان آن را مهمترین نهاد تمدن بشری دانست. به همین دلیل بسیار مهم، این نهاد همواره در پژوهش های محققین و روانشناسان در طی سالیان مورد تحلیل و بررسی بوده است.
امروزه خانواده و سبک های زندگی دستخوش تغییراتی شده اند. در گذشته خانواده ها بر سنت پایبند بودند و همه اعضای خانواده از پدربزرگ و مادربزرگ گرفته تا عمه ها و خاله ها و دایی ها کنار هم در خانه ای بزرگ زندگی می کردند و خانواده با وجود این افراد معنا پیدا می کرد. اما اکنون با مدرنیته و جوامع صنعتی خانواده به گونه دیگری تعریف می شود. با تغییراتی که در فرهنگ و اقتصاد در دوران جدید بوجود آمده است و با شاغل شدن زنان در خارج از خانه و افزایش سطح اطلاعات آنها، معنای خانواده دستخوش تغییراتی شده است.

پرورش کودکان همواره دغدغه والدین است. در خانواده­ کودکان طبق باورها و اقلیم و جغرافیای زندگیشان پرورش می­یابند اما امروزه نکات بسیاری در علم روانشناسی برای والدین باز شده است تا بتوانند فرزندان سالم و موفقی را در جامعه بپرورانند. فرزندانی که با کمترین مشکلات شخصیتی و روانی در جامعه حضور یابند و آینده را بسازند.
در این مقاله پرونده فرزند پروری را در دنیای امروز بررسی می کنیم و به وجوهات مختلف آن می­پردازیم. با ده دقیقه مطالعه در این زمینه دریچه جدید را به زندگی خود و فرزندان خود باز خواهید کرد. در مجموعه منتال لند با بهترین روانشناسان و متخصصان این حوزه، به این مورد مهم در خانواده پرداخته خواهد شد.

سوالات و نکات مهمی که با خواند این مقاله به آنها دست پیدا می کنید:
فرزند پروری چیست؟
لزوم آگاهی از روش های فرزند پروری در خانواده ها
نقش والدین در فرزند پروری چیست؟
اهمیت فرزند پروری در چیست؟
پس از مطالعه این مقاله به پاسخ موارد بالا می­رسید و می­توانید با دیدی باز درباره مسئولیت فرزند پروری که بر دوش خانواده­ ها و والدین است آشنا شوید.

فرزند پروری چیست؟

فرزند پروری دانش و مهارت مناسبِ والدین برای پرورش و مراقبت از فرزند در خانواده است. روانشناسان در جامعه امروز سه سبک فرزند پروری را مورد مطالعه قرار داده اند. سبک مقتدرانه، سبک سهل گیرانه و سبک مستبدانه.
با توجه به حساسیت زا بودن پرورش کودک، والدین مسئولیت زیادی را در قبال فرزندان خود دارند. می­توان گفت فرزند پروری از حقوق فرزندان است. والدین موظف هستند برای این موضوع بسیار مهم وقت و انرژی کافی بگذارند و  برنامه­ریزی دقیق و درستی در این رابطه داشته باشند.
سهل­ انگاری در این مورد صدمات جبران ناپذیری به خانواده و فرد و جامعه تحمیل می­کند از این رو در تمام جوامعه این مورد را در رئوس مسایل خانواده مطرح می­کنند و بررسی آن را جزو ضروریات هر خانواده می­دانند.

اهمیت فرزند پروری

هماطور که بیان شد فرزند پروری از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. عدم مهارت دقیق در پرورش کودکان می­تواند موجب گرفتاری هایی در خانواده­ها شود. لذا والدین موظف هستند تا با توجه به مقتضیات زمان فرزند خود را به نحو احسن پرورش دهند. چرا که کودک در خانواده زبان می­آموزد ارزش­ها و باورهای خود را شکل می­دهد از این رو پرورش او از اهمیت والایی برخوردار است. تنها عده معدودی از والدین هستند که رفتار و صلاحیت تربیت فرزند و مربی بودن ­را دارا هستند. 

 والدین بسیاری با نیت خیر و صداقت و زحمات بسیار تلاش در تربیت کودک خود دارند اما بدون آگاهی از مهارت­های پرورشی، شیوه­ های تربیتی منسوخ شده، نتیجه معکوس می­دهد. در اینجاست که فرزند پروری به صورت یک علم مورد توجه قرار می­گیرد..
درصورت نداشتن مهارت لازم در زمینه فرزند پروری امکان بوجود آمدن اختلالات روانی زیادی در کودک است. از جمله عدم عزت نفس و اعتماد به نفس و عدم احساس امنیت لازم در زندگی که لازمه رشد و شکوفایی هر فردی است. برای رشد سالم کودک احتیاج به امنیت، احترام، محبت و عشق است. تا به هماهنگی و تعادل لازم برسد.
والدین باید بدانند که  بی توجهی به احساسات کودک و بی علاقگی به او و احتیاجات،  رفتار تحقیر آمیز تمجید و تحسین بیش از حد، تبعیض، ملامت  و… می­تواند احساس خشم و اضطراب را  در روان کودک تشکیل دهد. جو کلی حاکم بر خانواه و رفتار پدر و مادر بر فرزندان نقش مهمی در پرورش فرد دارد.

نقش والدین در فرزند پروری چیست؟

بسیاری که از کارها و تصمیماتی که ما در زندگی می­گیریم ریشه در آموزه­هایی است که در کودکی به ما آموخته­اند. روش­هایی که روی ما انجام شده است را دوست نداشته­ایم اما همانها را روی فرزندان خود پیاده می­کنیم و گاهی روش­هایی متضاد با روش­های والدین خود در پیش میگیریم. اما امروزه با گسترش اطلاعات و آگاهی با آموزش مهارت­های فرزند پروری، موظف هستیم تا فرزندان سالمی را هم از نظر روحی و هم جسمی تحویل جامعه بدهیم.

از این رو آموزش مهارت فرزند پروری برای والدین بسیار مهم است. والدین با آرزوی فرزند دار شدن به استقبال تولد کودک خود می­روند.  اما ممکن است با تولد نوزاد دچار سرگردانی شوند. چرا که آموزه های روانشناسی امروزه به ما می­گوید که نوزاد علاوه بر رفتاری سرشار از عشق و محبت در جاهایی اعلام قاطعیت و رفتارهای عقلانی از طرف والدین ضروری است.
والدین باید در آموزش این مهارت ها صبور باشند و وقت بگذارند تا با یادگیری و تمرین تکنیک­ها بتوانند به پرورش صحیح کودکان خود بپردازند. همچنین سلامت روان والدین پیش از کودک و هماهنگی والدین با هم برای تربیت کودک ضروری است. والدین موظف هستند تا با ایجاد محیطی امن و سلامت به پرورش کودک خود بپردازند.  

آمادگی والدین

همه ما می دانیم که والدین از هیچ تلاشی برای تربیت کودک خود دریغ ندارند. البته گاهی ممکن است والدین وجود رفاه را برای کودک کافی بدانند اما اینجاست که آمادگی والدین در تربیت فرزند خود نقش مهمی دارد. پس باید پیش از به دنیا آمدن نوزاد در یادگیری مهارت­های فرزند پروری کوشا باشند. آنها باید بدانند که نوزاد مشکلات خاص خودش را دارد و ممکن است شب و روز والدین را به خود اختصاص دهد از این رو آنها باید آمادگی کافی برای پذیرا بودن از فرزندان خود را با هر عیب و نقصی که دارند داشته باشند. پرورش کودک کاری بسیار سخت است و نیازمند مهارت و یادگیری علوم ارتباطی بین والدین و فرزند است. از این رو والدین باید در این امر بسیار مهم از مشاوران ومتخصصان این علوم کمک بگیرند تا بتوانند در آرامش، شکوفایی وسلامت جسم و روان فرزندان خود گامی موثر بردارند.