مشاوره پیش از ازدواج

دکتر مهدیه لشکری

مشاور خانواده و درمانگر

 • کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران
 • کاندیدای دکتری روانشناسی از دانشگاه فشتا آلمان
 • متخصص زوج درمانی طرحواره درمانی و ptc
 • درمانگر رفتاری-شناختی اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی وسواس و …مشکلات عزت نفس و کمالگرایی
 • درمانگر ptc اختلالت اضطرابی و درمانهای بین فردی
 • مشاور مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت
تعیین وقت مشاوره با دکتر مهدیه لشکری
بارگذاری...

دکتر طاهره رنجبری پور

مشاور خانواده و درمانگر

 • عضوهیئت علمی دانشگاه
 • دکتری روانشناسی سلامت
 • رتبه یک دکتری سلامت
 • مدرس روانشناسی با  ۲۱ سال سابقه
 • ۲۰سال سابقه مشاوره در امور خانواده واختلالات روانی

 • کارشناس برنامه صدا وسیما عصر خانواده به مدت یک سال در رابطه با کم خوابی واختلالات روانی وشخصیتی

 • عضوهیئت داوران کنگره روانشناسی _کودک ونوجوان
 • سخنرانی در کنگره بین المللی سالمندی
 • تالیف و ترجمه ۶ کتاب تخصصی
 • عضو هیئت رئیسه همایش بهداشت روانی کودک ونوجوان
 • عضو هیئت علمی همایش سراسری مشاوره و شرکت در مجامع بین المللی روانشناسی ومشاوره
تعیین وقت مشاوره با دکتر طاهره رنجبری پور
بارگذاری...

دکتر مجتبی تمدنی

مشاور خانواده و درمانگر

 • روانشناس بالینی و استاد دانشگاه

مدارک تحصیلی

 • دکترای مشاوره از دانشگاه امام رضا مشهد
 • کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی
 • کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه فردوسی مشهد

سوابق پژوهشی ،مقالات و کتاب ها

١. فنون مشاوره و روان درمانی(مجتبی تمدنی:بهمن بهمنی دانژه ۲۸۸صفحه وزیری(سومیر) چاپ ۱سال ١٣٩٢
٢. عناصر مشاوره
٣. امتحان بدون اضطراب:هزار و یک نکته درباره مهارت های مطالعه و یادگیری
۴. مشاوره و تحول شغلی :نظریه کاربست
۵. روانشناسی سیاسی:مسایل و موضوع های معاصر
۶. فنون مشاوره و روان درمانی
٧. کتاب کار فنون و مهارت های اساسی مشاوره :یارگیر ماهر رویکرد مدیرین مشکل و تحول فرصت به یاریگری
٨. نظریه های مشاوره و روان درمانی در زمینه و عمل :مهارت هاو راهبرد فنون
٩. فنون و مهارت های اساسی مشاوره :یاریگر ماهر رویکرد مدیریت مشکل و تحول فرصت ها
١٠. درمان متمرکز بر شفقت به زبان ساده
١١. اصول مشاوره و هنر درمان دارای سه جلد (زیر چاپ)

تعیین وقت مشاوره با دکتر مجتبی تمدنی
بارگذاری...

دکتر رحیم داوری

مشاور خانواده و درمانگر

 • روانشناس بالینی و استاد دانشگاه
 • سابقه مشاوره حرفه ای به مدت ۱۷ سال، با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره
 • سابقه تدریس دانشگاهی به مدت ۲۴ سال، عضو هیات علمی دانشگاه از سال ۱۳۷۶

کتاب های چاپ شده :

دروس ارائه شده در مقاطع کارشناسی- کارشناسی ارشد- دکتری

خانواده درمانی، گروه درمانی، آسیب شناسی روانی پیشرفته، روانشناسی شخصیت، نظریه های روان درمانی، روانشناسی فیزیولوژیک، نوروپسیکولوژی، اعتیاد (سبب شناسی و درمان)، روانشناسی مرضی کودک، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی تربیتی پیشرفته، اختلالات یادگیری، روش های تغییر و اصلاح رفتار،فنون مصاحبه تشخیصی، آزمونهای عینی و فرافکن در روانشناسی بالینی، آزمونهای شخصیت، آزمونهای پیشرفت تحصیلی، هوش و استعداد و سنجش آن، آزمونهای شناختی در روانشناسی بالینی، کاربرد آزمون های تشخیص و شخصیت در مشاوره .

 

تعیین وقت مشاوره با دکتر رحیم داوری
بارگذاری...

راهی برای ایمنی از مشکلات پس از ازدواج

   مشاوره قبل از ازدواج از مهمترین کارهایی است که زوجین موظف به انجام آن هستند. بالا رفتن آگاهی برای هر فردی پیش از ازدواج به ایجاد رابطه سالم بین زوجین کمک شایانی می­کند. جلسه­ های مشاوره پیش از ازدواج با اهدافی برای تشکیل خانواده سالم، جلوگیری از معلولیت ها و هر ایجاد گونه تعامل برای زوجین توسط مشاورین در مراکز بهداشتی درمانی برگزار می­شود.
    آموزش­های پیش از ازدواج پایه و اساس برقراری رابطه­ای سالم است.  آموزش بلوغ جنسی، خطرات ناشی از حاملگی از سنین زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال، بهترین زمان برای مادر شدن، آموزش در زمینه فاصله گذاری بین موالید، جلوگیری از ازدواج­های فامیلی ، تغذیه مناسب در دوره بارداری و  و توصیه­های لازم دیگراز جمله اطلاعاتی است که زوجین در جلسات مشاوره دریافت می­کنند که با استفاده از این آموزش­ها آنها می­توانند بستری برای ایجاد زندگی سالم برای خود ایجاد کنند. در سایت منتال لند این جلسات به صورت آنلاین و بدون مرز، از هر جای دنیا که باشید، با بهترین متخصصان و مشاوران خانواده انجام می­ پذیرد. ما بر آنیم تا به بهبود کیفیت زندگی جوانان و زوجین در جامعه­مان کمک کنیم. چرا که هدف ما گسترش آگاهی و علم بین افراد جامعه است.

سوالات مهم:
مشاوره پیش از ازدواج چیست؟
مشاوره ازدواج چه کمکی به خانواده می کند؟
آیا هر دو طرف باید از مشاوره پیش از ازدواج بهره بگیرند؟
جلسات مشاوره پیش از ازدواج چگونه پیش می­رود؟
شرکت در این جلسات تا چه اندازه مهم است؟
با مطالعه این مقاله به جواب پرسش­هایی که درباره مشاوره پیش از ازدواج  ممکن است برای شما پیش آمده باشد خواهید رسید. پس برای خواندن این مقاله پانزده دقیقه وقت بگذارید تا با مشاوره پیش از ازدواج بیشتر آشنا شوید.

مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

  مشاوره پیش از ازدواج، جلساتی است که برای زوجین قبل و بعد از ازدواج توسط مشاور خانواده در مراکز بهداشتی درمانی برگزار می­شود. در طی این جلسات مشاور زوجین را بادورنمای زندگی واقعی آشنا می­کند. همچنین در این جلسات به زوجین پرسشنامه قبل از ازدواج ارائه خواهد شد تا هر دو طرف شناخت بیشتری از هم پیدا کنند و مسایل ژنتیکی نیز بررسی می­شوند.

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

 

 

  زندگی مشترک برای هر فردی می تواند شروعی دوباره باشد. برای این شروع آموختن مهارتهایی سازنده جهت برقراری ارتباطی سالم بین زوجین ضروری است. براین اساس روانشناسان و مشاوران خانواده تلاش دارند تا با کمک به زوجین و شناخت هر دو طرف، اطلاعات لازم و ضروری را در اختیار زوجین قرار دهند و هر دو طرف را برای تشکیل خانواده آماده سازند. می­دانیم که انسانها به شناخت کافی از هم نمی­رسند پس در این میان به کمک مشاور نیاز داریم. این فرایند کاملا تخصصی است لذا آنها سعی دارند دو طرف را با واقعیت­های موجود آشنا و آگاه کنند تا با معیارهای عقلانی زندگی خود را بنا کنند. چرا که پیش از ازدواج هر دو طرف احساسات و عواطف بیشتری دارند و ممکن است در برخورد با اولین مشکلات پس از ازدواج، از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند و تصمیم به جدایی بگیرند. لذا اکیدا به خانواده ها توصیه می­شود تا مراجعه به مشاور را پیش از ازدواج در اولویت خود قرار دهند تا هر دو طرف با دیدی باز برای زندگی مشترک خود تصمیم بگیرند. مشاورین مسایل پیش روی جوانان را گوشزد می­کنند و آنها را با تناقض­ها و واقعیت­های موجود، در کنار شیرینی­ها وشادکامی­ها، آشنا می­کنند. مشاوره پیش از ازدواج کمک می­کند تا زوجین در کنار شور و شوق اولیه مسایل دیگر را هم درنظر بگیرند تا در آینده با کمترین تنشها روبرو شوند.
  طبیعی است که زوجین توجه به مسایلی از قبیل تحقیق و بررسی و عدم انتخاب عجولانه،  در نظر گرفتن حداقل اختلافات فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی را در اولویت خود قرار دهند. برای تشکیل خانواده هر دو طرف باید به بلوغ ازدواج و عاطفی رسیده باشند، متعهد و پایدار باشند و باعث رشد و تعالی یکدیگر باشند اگر غیر ازین باشد و تنها به ازدواج به رفع نیازها فکر کنند منجر به ایجاد مشکلات جدی می­شود.

مشاوره پیش از ازدواج چگونه پیش می رود؟

  بهترین زمان برای مراجعه به مشاور زمانی است که دو طرف با هم به گفتگو نشسته اند و حداقل ۱۰ ساعت درباره مسایل مختلف صحبت کرده­اند. در این زمان مشاور جلسات را با حضور دو طرف، و گاهی خانواده­ها پیش می­برند. این جلسات معمولا تا چهار جلسه پیش می­رود و در صورت صلاحدید مشاور ممکن است جلسات بیشتری هم برگزار شود. این جلسات درباره ژنتیک پیش از ازدواج، پرسشنامه پیش از ازدواج، مشاوره درباره مسایل جنسی و روابط عاطفی  و مشاوره درباره روابط اجتماعی برگزار خواهند شد.

مشاوره ژنتیک مربوط به بررسی سلامت فرزند حاصل از ازدواج است. پرسشنامه پیش از ازدواج که طرفین باید صادقانه آن را جواب دهند، جهت شناخت ویژگی­های شخصیتی­ای است که ممکن است خودآگاه یا ناخودآگاه زوجین آنها را پنهان کرده باشند. اطلاع از این ویژگی­ها در هر دو طرف می­تواند کمک شایانی به بهبود روابط زوجین کند. مشاوره درباره مسایل جنسی بخش مهمی از این جلسات است. زوجین باید رضایت کاملی در این مورد از یکدیگر داشته باشند. مشاوره درباره مسایل عاطفی نیز به چگونگی و شرایط ایده آل زوجین در این موارد بررسی می­شوند. این زمینه بیشتر در مورد خانمها نمود بیشتری دارد چرا که اغلب نیازهای عاطفی­شان توسط همسرشان ایجاد نمی­شود و همین مورد ممکن است ضربات غیر قابل جبرانی به دو طرف وارد کند. در مورد روابط اجتماعی هم مشاور کمک می کند تا بر اساس شخصیت دو طرف، در اجتماع و جامعه کنار هم حضور یابند.

اکنون با توجه به اهمیت موضوع ازدواج، مشاوره پیش از آن نمود بیشتری پیدا کرده است. بنابر توصیه روانشناسان این جلسات مهم حتما قبل از ازدواج باید برگزار شوند تا طرفین از سلامت زندگی پیش رو اطمینان کسب کنند. آمارها نشان می دهد این جلسات کاهش چشمگیری در آمار طلاق در جامعه داشته اند و این امر اهمیت موضوع را دوچندان می­ کند.