افسردگی

دکتر مهدیه لشکری

مشاور خانواده و درمانگر

 • کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران
 • کاندیدای دکتری روانشناسی از دانشگاه فشتا آلمان
 • متخصص زوج درمانی طرحواره درمانی و ptc
 • درمانگر رفتاری-شناختی اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی وسواس و …مشکلات عزت نفس و کمالگرایی
 • درمانگر ptc اختلالت اضطرابی و درمانهای بین فردی
 • مشاور مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت

تعیین وقت مشاوره با دکتر مهدیه لشکری
بارگذاری...

دکتر طاهره رنجبری پور

مشاور خانواده و درمانگر

 • عضوهیئت علمی دانشگاه
 • دکتری روانشناسی سلامت
 • رتبه یک دکتری سلامت
 • مدرس روانشناسی با  ۲۱ سال سابقه
 • ۲۰سال سابقه مشاوره در امور خانواده واختلالات روانی

 • کارشناس برنامه صدا وسیما عصر خانواده به مدت یک سال در رابطه با کم خوابی واختلالات روانی وشخصیتی

 • عضوهیئت داوران کنگره روانشناسی _کودک ونوجوان
 • سخنرانی در کنگره بین المللی سالمندی
 • تالیف و ترجمه ۶ کتاب تخصصی
 • عضو هیئت رئیسه همایش بهداشت روانی کودک ونوجوان
 • عضو هیئت علمی همایش سراسری مشاوره و شرکت در مجامع بین المللی روانشناسی ومشاوره
تعیین وقت مشاوره با دکتر طاهره رنجبری پور
بارگذاری...

دکتر مجتبی تمدنی

مشاور خانواده و درمانگر

 • روانشناس بالینی و استاد دانشگاه

مدارک تحصیلی

 • دکترای مشاوره از دانشگاه امام رضا مشهد
 • کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی
 • کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه فردوسی مشهد

سوابق پژوهشی ،مقالات و کتاب ها

١. فنون مشاوره و روان درمانی(مجتبی تمدنی:بهمن بهمنی دانژه ۲۸۸ صفحه وزیری(سومیر) چاپ ۱سال ١٣٩٢
٢. عناصر مشاوره
٣. امتحان بدون اضطراب:هزار و یک نکته درباره مهارت های مطالعه و یادگیری
۴. مشاوره و تحول شغلی :نظریه کاربست
۵. روانشناسی سیاسی:مسایل و موضوع های معاصر
۶. فنون مشاوره و روان درمانی
٧. کتاب کار فنون و مهارت های اساسی مشاوره :یارگیر ماهر رویکرد مدیرین مشکل و تحول فرصت به یاریگری
٨. نظریه های مشاوره و روان درمانی در زمینه و عمل :مهارت هاو راهبرد فنون
٩. فنون و مهارت های اساسی مشاوره :یاریگر ماهر رویکرد مدیریت مشکل و تحول فرصت ها
١٠. درمان متمرکز بر شفقت به زبان ساده
١١. اصول مشاوره و هنر درمان دارای سه جلد (زیر چاپ)

تعیین وقت مشاوره با دکتر مجتبی تمدنی
بارگذاری...

دکتر رحیم داوری

مشاور خانواده و درمانگر

 • روانشناس بالینی و استاد دانشگاه
 • سابقه مشاوره حرفه ای به مدت ۱۷ سال، با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره
 • سابقه تدریس دانشگاهی به مدت ۲۴ سال، عضو هیات علمی دانشگاه از سال ۱۳۷۶

کتاب های چاپ شده :

دروس ارائه شده در مقاطع کارشناسی- کارشناسی ارشد- دکتری

خانواده درمانی، گروه درمانی، آسیب شناسی روانی پیشرفته، روانشناسی شخصیت، نظریه های روان درمانی، روانشناسی فیزیولوژیک، نوروپسیکولوژی، اعتیاد (سبب شناسی و درمان)، روانشناسی مرضی کودک، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی تربیتی پیشرفته، اختلالات یادگیری، روش های تغییر و اصلاح رفتار،فنون مصاحبه تشخیصی، آزمونهای عینی و فرافکن در روانشناسی بالینی، آزمونهای شخصیت، آزمونهای پیشرفت تحصیلی، هوش و استعداد و سنجش آن، آزمونهای شناختی در روانشناسی بالینی، کاربرد آزمون های تشخیص و شخصیت در مشاوره .

 

تعیین وقت مشاوره با دکتر رحیم داوری
بارگذاری...

افسردگی؛ علت ها، نشانه ها و راه های کنترل آن

حتما تا به حال درباره افسردگی مطالبی شنیده یا خوانده اید و یا ممکن است دیده باشید که اطرافیانتان در مقطعی از زندگی دچار این بیماری روانی شده­اند. امروزه بیش از سیصد میلیون نفر در دنیا مبتلا به افسردگی هستند. مالیخولیا نام دیگر افسردگی است که دو هزار و چهارصد سال پیش پزشک مشهور یونانی به نام بقراط این نام را بر آن نهاد.
همه ما درجات مختلف ابتلا به افسردگی را داریم،آنگونه که شاد می شویم، غمگین می شوین، عصبانی یا مظطرب می شویم، افسرده هم می شویم. چگونگی برخورد با این بیماری است که ما را از هم متمایز می­کند. افسردگی بیماری غیر قابل کنترلی نیست. در واقع نوعی گفتگوهای ذهنی و درونی است که در حاشیه هوشیار ذهن قرار گرفته. درمانگر بوسیله شیوه­های خاص درمانی چنین افکاری را به قسمت آگاه ذهن منتقل می­کند تا فرد بتواند وجود آن افکار را بشناسد و آنها را کنترل کند.

حالت هایی چون ترس و وحشت، کابوس ها و بی خوابی های شبانه، ترس از شکست و عدم موفقیت از نشانه های این بیماری است که در فرد بوجود می آیند. ما در مجموعه منتال لند با متخصصان روانشناسان حاذق و درمانگران ویژه به صورت آنلاین در سراسر ایران همراه شما هستیم تا هر گونه اختلال در این زمینه را با هم شناسایی و درمان کنیم و به جامعه سبز آینده بپیوندیم.  در این مقاله می خواهیم افسردگی را بیشتر بشناسیم چرا که شناخت اولین قدم درمان است. سپس نشانه های آن و راه های کنترل افسردگی را بررسی می کنیم. پس بیست دقیقه وقت بگذارید و این مقاله بسیار مهم را مطالعه کنید تا با زوایای مختلف این بیماری آشنا شوید.

سوالات مهمی که در این مقاله پاسخ آنها را خواهید خواند:
افسردگی چیست؟
علت­های افسردگی چیست؟
نشانه­ های افسردگی چیست؟
ورزش چگونه می­تواند به بهبود این بیماری کمک کند؟

افسردگی چیست؟

افسردگی حالاتی از قبیل بی انگیزگی و گریز از فعالیت یا بی­ حوصلگی و بی‌ میلی است و می‌تواند بر افکار، رفتار، احساسات و سلامتی جسمانی یک فرد تأثیر بگذارد. این حالت که با عدم انگیزه همراه است هنگام انجام کارها به سراغ فرد می آید. در این شرایط فرد احساس پوچی می کند و  آنقدر نا امید است که انگیزه درونی و بیرونی برای انجام هیچ کاری را ندارد و بطور کلی انجام هر کاری برای او عبث و بیهوده است حتی انجام دادن فعالیت­های روزانه.
معنای افسردگی ریشه در واژه یونانی  anhedonia به معنی از دست دادن شادابی و نشاط دارد. فرد مبتلا به افسردگی عواطف و احساسات مثبت خود را از دست داده و دارای عواطف منفی و خشم می­شود.

نشانه های افسردگی

افسردگی در همه افراد، با علائم یکسان ظاهر نمی­شود و در افراد مختلف، علائم متفاوتی دارد. سن و جنسیت می­توانند مستقیماً بر روی علائم افسردگی تأثیر بگذارند.
از نشانه ­های عمومی آن می­توان به موارد زیر اشاره کرد: بی­حوصلگی، بی­ انگیزگی، خود کم­بینی، احساس گناه، میل به خودکشی، مشکلات خواب، آشفتگی روان، پرخوری و کم خوری، عدم تمرکز و فراموشی، احساس خستگی و فقدان انرژی، بدبینی و نا امیدی نسبت به آینده، احساس تنفر نسبت به افراد، احساس دلتنگی نسبت به عزیزان. 

از دست دادن تفکر سالم و تضعیف ذهن در برابر حل مسائل. در این حالت فرد به دلیل ضعف روانی، میل به کنترل شدن دارد و از اطرافیان خود درخواست کمک می­ کند. اما نه به صورت کلامی بلکه با رفتارهای خود. پس این را بدانیم که افراد افسرده نیاز به درک بیشتری دارند تا بتوانند با کمک اطرافیان بهبود یابند. پس صبوری اطرافیانِ فرد افسرده نقش مهمی در بهبود فرد دارد.
همانطور که گفته شد نشانه­ های افسردگی در همه یکسان نیست و بر اساس جنسیت و سن می­تواند در نوسان باشد. فرد افسرده فعالیت های مثبت را انجام نمی­دهد، از روابط اجتماعی دوری می­کند، انزوا را ترجیح می­دهد و اینگونه اعتماد به نفس اجتماعی خود را از دست می­دهد. افراد افسرده اغلب زود رنج می­شوند و به همین دلیل ارتباطشان با دیگران را کمتر می­کنند.

علت های افسردگی

افسردگی علت های متفاوتی دارد از جمله ممکن است مربوط به ژنتیک باشد و یا عوامل مربوط به دوران اولیه زندگی و یا استرس های زندگی کنونی.
عوامل ژنتیکی را از والدین می­گیریم. ژنتیک خصوصیات ظاهری ما را تعیین می کند از جمله رنگ پوست و مو و چشم و….دانشمندان بر اساس خصوصیات رفتاری نوزادان تشخیص داده­اند که میزان ابتلا به افسردگی و اضطراب در ژن ها وجود دارند. حتما در اطرافیانتان دیده­اید که برخی نوزادان بسیار آرام وساکت هستند و برخی دیگر بسیار فعال و پرانرژی و  و بعضی دیگر منفعل هستند. تحقیقات نشان داده که احتمالا یک عامل وراثتی زیستی برای آمادگی ابتلا به افسردگی وجود دارد.
 

  مغز در دوران خردسالی و دوران اولیه کودکی تکامل می یابد. اتفاقاتی که در دوران کودکی می افتد در تکامل مغز نقش عمده ای دارند. مغز کودکی که مورد محبت قرار می­گیرد، کامل­تر از مغز­ کودکی است که همیشه به دور از عشق و محبت بوده است. عشق و محبت در چگونگی رشد قسمت هایی از مغز که کنترل کننده خلق و خوی ما است تاثیر فراوانی دارد.
استرس منشا بسیاری از مشکلات و افسردگی­ها است. استرس با بسیاری از مشکلات روانی از قبیل بی­خوابی، بی اشتهایی، زودرنجی و افسردگی در ارتباط است. البته استرس به اندازه کم در برخی شرایط زندگی موجب تحریک انگیزه در ما می­شود و می­توان گفت در برخی مواقع استرس لازم است، این استرس­های مداوم و شدید هستند که سیستم ایمنی و توازن هورمون­ها را بر هم می­زند. هر چقدر توانایی کنترل روی استرس را داشته باشیم بهتر می­توانیم آن را در اختیار بگیریم و در نتیجه هورمون­هایی که تعیین کننده­های رفتار، عواطف و افکار ما هستند، کمتر به مشکل می­خورند. مشکلات مالی، نگرانی­های شغلی، مشکلات موجود در­ خانه و محل کار، مشکلات فرزندان و سلامتی، از دست دادن شغل، عزیزان یا فرد مورد علاقه و زایمان نیزاز دیگر علت­های افسردگی هستند. که هر کدام به فراخور حال بیمار و ژنتیک و…مدت زمان خاصی دارند.
البته باید اشاره کرد که درمان واحدی برای هر کدام از علت های افسردگی برای بیماران وجود ندارد. استفاده از دارو‌ها، روان‌درمانی‌ها و اصلاح شیوه زندگی می تواند به بهبود حال بیماران کمک کند.

نقش ورزش و طبیعت گردی در درمان افسردگی

ورزش نقش مهمی در سلامت جسم و روان هر فردی دارد. تحرک جسمی در از بین بردن علایم و افسردگی مورد توجه مشاوران و متخصصان حوزه روانشناسی بوده است. طبق تحقیقات انجام شده ورزش­هایی که ضربان قلب را افزایش می­دهند  اثراتی شبیه اثرات داروهای ضد افسردگی دارند.

برای غلبه بر افسردگی با ورزش نیازی به انجام ورزش های سنگین و یا رفتن به باشگاه بدنسازی نیست. انجام تحرکات روزانه در ایجاد انگیزه برای شما بسیار کمک کننده است. بر این اساس می توانید به آرامی و در حد توان خود ورزش­هایی را انجام دهید که با خلق و خوی شما متناسب هستند. بطور مثال ممکن است یک نفر با پیاده­روی، رقص و یا نرمش بتواند تحرکات جسمی خود را انجام دهد.  پس حتما ورزش­هایی را انجام دهید که به آن علاقه دارید. مهم نیست چقدر برای ورزش کردن وقت می­گذارید، مهم این است که در انجام آن نظم داشته باشید. استفاده از طبیعت، نور آفتاب، حضور در مناطق بکر و زیبا و ورزش دسته جمعی نیز به بهبود شما کمک می­کند. لازم نیست برای این کار خود را به سختی بیاندازید. پارک نزدیک محل سکونت شما هم برای ایجاد آرامش لازم در شما موثر است. طبیعت به دلیل وجود پتانسیل و انرژی فراوانی که در خود دارد، موجب آرامش در شما می­شود. پس حتما تجربه رفتن به طبیعت را برای از بین بردن افسردگی داشته باشید.