زوج درمانی

دکتر مهدیه لشکری

مشاور خانواده و درمانگر

 • کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران
 • کاندیدای دکتری روانشناسی از دانشگاه فشتا آلمان
 • متخصص زوج درمانی طرحواره درمانی و ptc
 • درمانگر رفتاری-شناختی اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی وسواس و …مشکلات عزت نفس و کمالگرایی
 • درمانگر ptc اختلالت اضطرابی و درمانهای بین فردی
 • مشاور مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت

تعیین وقت مشاوره با دکتر مهدیه لشکری
بارگذاری...

دکتر طاهره رنجبری پور

مشاور خانواده و درمانگر

 • عضوهیئت علمی دانشگاه
 • دکتری روانشناسی سلامت
 • رتبه یک دکتری سلامت
 • مدرس روانشناسی با  ۲۱ سال سابقه
 • ۲۰سال سابقه مشاوره در امور خانواده واختلالات روانی

 • کارشناس برنامه صدا وسیما عصر خانواده به مدت یک سال در رابطه با کم خوابی واختلالات روانی وشخصیتی

 • عضوهیئت داوران کنگره روانشناسی _کودک ونوجوان
 • سخنرانی در کنگره بین المللی سالمندی
 • تالیف و ترجمه ۶ کتاب تخصصی
 • عضو هیئت رئیسه همایش بهداشت روانی کودک ونوجوان
 • عضو هیئت علمی همایش سراسری مشاوره و شرکت در مجامع بین المللی روانشناسی ومشاوره
تعیین وقت مشاوره با دکتر طاهره رنجبری پور
بارگذاری...

دکتر مجتبی تمدنی

مشاور خانواده و درمانگر

 • روانشناس بالینی و استاد دانشگاه

مدارک تحصیلی

 • دکترای مشاوره از دانشگاه امام رضا مشهد
 • کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی
 • کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه فردوسی مشهد

سوابق پژوهشی ،مقالات و کتاب ها

١. فنون مشاوره و روان درمانی(مجتبی تمدنی:بهمن بهمنی دانژه ۲۸۸صفحه وزیری(سومیر) چاپ ۱سال ١٣٩٢
٢. عناصر مشاوره
٣. امتحان بدون اضطراب:هزار و یک نکته درباره مهارت های مطالعه و یادگیری
۴. مشاوره و تحول شغلی :نظریه کاربست
۵. روانشناسی سیاسی:مسایل و موضوع های معاصر
۶. فنون مشاوره و روان درمانی
٧. کتاب کار فنون و مهارت های اساسی مشاوره :یارگیر ماهر رویکرد مدیرین مشکل و تحول فرصت به یاریگری
٨. نظریه های مشاوره و روان درمانی در زمینه و عمل :مهارت هاو راهبرد فنون
٩. فنون و مهارت های اساسی مشاوره :یاریگر ماهر رویکرد مدیریت مشکل و تحول فرصت ها
١٠. درمان متمرکز بر شفقت به زبان ساده
١١. اصول مشاوره و هنر درمان دارای سه جلد (زیر چاپ)

وقت مشاوره با دکتر مجتبی تمدنی
بارگذاری...

دکتر رحیم داوری

مشاور خانواده و درمانگر

 • روانشناس بالینی و استاد دانشگاه
 • سابقه مشاوره حرفه ای به مدت ۱۷ سال، با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره
 • سابقه تدریس دانشگاهی به مدت ۲۴ سال، عضو هیات علمی دانشگاه از سال ۱۳۷۶

کتاب های چاپ شده :

دروس ارائه شده در مقاطع کارشناسی- کارشناسی ارشد- دکتری

خانواده درمانی، گروه درمانی، آسیب شناسی روانی پیشرفته، روانشناسی شخصیت، نظریه های روان درمانی، روانشناسی فیزیولوژیک، نوروپسیکولوژی، اعتیاد (سبب شناسی و درمان)، روانشناسی مرضی کودک، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی تربیتی پیشرفته، اختلالات یادگیری، روش های تغییر و اصلاح رفتار،فنون مصاحبه تشخیصی، آزمونهای عینی و فرافکن در روانشناسی بالینی، آزمونهای شخصیت، آزمونهای پیشرفت تحصیلی، هوش و استعداد و سنجش آن، آزمونهای شناختی در روانشناسی بالینی، کاربرد آزمون های تشخیص و شخصیت در مشاوره .

 

وقت مشاوره با دکتر رحیم داوری
بارگذاری...

زوج درمانی؛ آگاهی و سپس ارتباط موثر

در این مقاله برآنیم تا برای حل مسایل و مشکلات پیش و پس از ازدواج، زوج درمانی و لزوم و ضرورت استفاده از آن را در زندگی زوجین به شما معرفی کنیم. محققان خانواده درمانی سالها در حال تحقیق درباره نحوه و سنجش اعتبار روش های زوج درمانی هستند واین اهمیت موضوع را در جوامع مختلف و همچنین علم روانشناسی می­رساند.
هر انسانی به اقتضای شرایط خانوادگی، فرهنگی و جامعه ویژگی­های خاص خودش را دارد که این ویژگی­ها در برخورد دو انسان با هم ممکن است ایجاد تضاد کند. حال شناخت افراد از خودشان و همچین از طرف مقابل و توانایی برقراری ارتباط در شرایط مختلف با هم در روند زوج درمانی به ما کمک می­کند. علم ارتباط مهارتی است که توسط دانشمندان روانشناسی پدید آمده و با بهره­گیری از آن می­توان بسیاری از چالش­های زندگی زوجین را مدیریت کرد و حتی در بسیاری از موارد آنها را از بین برد.
داشتن مهارت در برقراری ارتباط موثر با زوجین همانقدر مهم است که در قرآن نیز به آن اشاره شده است. داشتن روحیه همکاری، همدلی، مسئولیت پذیری و عشق به بهبود روابط بسیار کمک می­کند. رضایت دو طرف از زندگی زناشویی از مهمترین موارد  ثبات رابطه و عاطفی زوجین است. سازگاری زناشویی وضعیتی است که در آن دو طرف احساس خوشبختی  و رضایت از همدیگر را دارند. رضایت دو طرف به میزان مراقبت از همدیگر و پذیرش و تفاهم  است. این سازگاری ذاتی نیست بلکه اکتسابی و نیازمند یادگیری است. کشمکش در خانواده فرسایشی است و باعث از بین رفتن توان و انرژی خانواده می­شود. اما اینکه این تعرضات را چگونه بتوانیم حل کنیم با کمک متخصص و مشاور در زمینه زوج درمانی می­توان به راه حل های مناسبی رسید. در مرکز مشاوره آنلاین منتال­ لند، می توان به حل این تعارضات و برطرف کردن مشکلات بین زوجین رسید.

سوالات مهم:
زوج درمانی چیست؟
مراحل زوج درمانی چگونه است؟
زوج درمانی چه کمکی به تحکیم بنیان خانواده می کند و چقدر موثر است؟
آیا همه مردم به راحتی می توانند از زوج درمانی بهره ببرند؟
چقدر شناخت خود پیش از ازدواج مهم است؟
مهارت های ارتباط موثر با خانواده چقدر در روند بهبود مشکلات میسر است؟
برای یافتن جواب سوالات بالا حدودا بیست دقیقه از وقت ارزشمند خود را بگذارید تا بتوانید بیشتر با زوج درمانی و نحوه درمان آشنا شوید. در آمارها نشان داده شده که زوج درمانی موثر است. پس روش­های مفیدی که روان درمانگر برای زوجین در نظر دارد علمی، کارشناسی شده و نتیجه سالها پژوهش و تحقیق محققان است.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی برای درمان رفتار های تعارضی بین زوجین استفاده می شود. در این روش درمانی، درمانگر و یا روانشناس که مشاور خانواده و ازدواج است طی جلسات گفتگوی دو طرفه به زوج ها کمک می­کند تا به راه حل منطقی و علمی دست یابند. این روش با کمک زوجین میسر است. درمانگر کمک می کند تا طرفین با نگاهی واقع بینانه برای یافتن راه حل مشکلات، به او کمک کنند.

هدف از زوج درمانی حل اختلافات زوجین است. اختلافاتی که طی سال­ها شکل گرفته و حتی ممکن است به پیش از ازدواج ربط داشته باشد.  برقراری ارتباط موثر، ارائه راه­ حل کاربردی برای مشکلات، بررسی مشکلات پیش از ازدواج، گرفتن تصمیم درست برای هر کدام از زوجین از اساسی ترین اهداف زوج درمانی است.
در ادامه به مشکلاتی که به زوج درمانی نیاز دارد اشاره می شود: عصانیت های مکرر زوجین، زورگویی­های متناوب، مشکلات و مسایل ازدواج­های قبلی، ناباروری، مشکلات در کنترل خشم،  سو استفاده­های کلامی، مشکلات اقتصادی، روابط خویشاوندی، خیانت، دیدگاه­های مختلف در مورد تربیت فرزندان، ناسازگاری جنسی و خواسته­های نامتعارف جنسی نیازمند زوج درمانی هستند.

زوج درمانی چگونه انجام میشود؟

در روند درمان در جلسات زوج درمانی علاوه بر بررسی مشکلات زوج ها  به بررسی زندگی پیش از ازدواج آنها نیز پرداخته می شود. در این جلسات بطور همزمان با زوجین صحبت می­شود و تعدادی در جلسات بصورت جداگانه مشکلات از دیدگاه زوجین بررسی می ­شود.
زوج درمانگر با سوالات استاندارد در رابطه با طرفین به شناخت کلی از زندگی آنها می ­پردازد. سپس به شناسایی مساله اصلی و تمرکز بروی آن و درمان مساله می­پردازد و به منظور درمان، برنامه­ریزی می­کند. این مسایل طبق اولویت­بندی که مشاور تشخیص می دهد، به ترتیب مورد بررسی قرار می ­گیرند. در مرحله بعد درمانگر به شناخت بیشتری از زوجین می­رسد و با بررسی جوانب مختلف زندگی زوجین سعی در شناخت آنها پیدا می کند.

طی مدت درمان، درمانگر سعی دارد تا مسئولیت زوجین را در قبال رفتارهای خویش به آنها بشناساند. تا به ایجاد تغییر برسند. در طول درمان هر دو طرف باید صداقت داشته باشند و با امید و اشتیاق به برطرف شدن مشکل کمک کنند.  این موارد برای بهبود رابطه بسیار موثر هستند. در مرحله بعد درمانگر روش­هایی برای برخورد با مشکلات پیدا می­کند و با کمک زوجین سعی در اجرایی کردن روش­ها می­کنند.
در ادامه تمرین­هایی توسط روان درمانگر به زوجین­ داده می­شود تا با تکرار آنها به مهارت برسند. اکثر زوج­ها می­توانند با کسب مهارتهای رفتاری و الگوهای ارتباط موثر بر مشکلات خود فائق آیند. این کار ممکن است چند ماه طول بکشد پس صبور بودن از ضروریات زوجین است..  اگر در زندگیتان با مشکل مواجه شده­اید می­توانید جلسات  زوج درمانی را با مشاوره های ما در مرکز منتال ­لند داشته باشید تا در ادامه از زندگی خود لذت ببرید.

چرا باید از زوج درمانی استفاده کرد؟

همان گونه که آمد هر انسانی ویژگی­های خاص خودش را دارد که این خصوصیات در برخورد با افراد دیگر در طول دراز مدت ممکن است موجب چالش شود. ناگزیر باید راه حلی برای کمتر شدن این تعارضات بین طرفین در نظر بگیریم تا بتوانیم روابطی موثر و پایدار را کنار همسر و فرزندانمان داشته باشیم. زوج درمانی سعی می­کند با گفتگو به حل این تعارضات بپردازد. زوج درمانی برای هر گونه رابطه­ای سودمند است چه دوران نامزدی و چه بعد از ازدواج. چرا که بسیاری از مشکلات را می­توان پیش از بوجود آمدن آنها پیشگیری کرد. از مهمترین تصمیمات زندگی هر انسانی ازدواج است پس لازم است با متخصص علم رفتار و روانشناسی برای مشاوره استفاده کرد.  ممکن است مشکلات بسیار کوچکی که در ابتدای دوران نامزدی پیش می­آید تبدیل به مشکلات بزرگی در دوران ازدواج شود بنابراین چه بهتر که این مشکلات از ابتدا که قابل حل هستند از راه برداشته شوند تا به مشکل بزرگتری تبدیل نشوند. مهارت گفت و شنود و برقراری ارتباط موثر زوجین با هم، در بهبود کمک می کند.

ضرورت شناخت زوجین از خود

با شناخت از ویژگی­های فردی و شخصیتی خود می­توانیم با دیگران هم تعامل برقرار کنیم. پس لازمه شناخت دیگران و طرفین ازدواج، شناخت خود است چرا که وقتی بدانیم که هستیم و چه می­خواهیم آنگاه رابطه شفاف­تری بین فرد و زوجین برقرار می­شود و آنها می توانند تصمیمات درست­تر و واضح­تری را برای زندگی خود اتخاذ کنند. از این رو برای ورود به هر کاری لزوم شناخت خود از اهمیت والایی برخوردار است. با شناخت خود و فراگیری مهارت­های ارتباط موثر با خود و دیگران، بسیاری از چالش­های زندگی زوجین خودبخود برطرف شده و میزان درگیری­ها به حداقل کاهش می­یابد.