عادت ماهانه یا پریود در زنان چیست؟

پریود در بانوان یکی از نشانه های سلامت جسم و باروری در زنان است.

عادت ماهانه که به آن پریودی هم گفته می شود هر ماه یک بار برای زنان تکرار می شود.

اما شاید با خود فکر کنید که این دیگر چه چیزی است که ما هر ماه باید آن را تحمل کنیم و از طرفی مجبور به استفاده از لوازم بهداشتی مثل پد هم باشیم؟

شاید بسیاری از دختران جوان و بانوان از این مکانیزم بدنی در هر ماه گله داشته و از آن بیزار باشند.

پریود در زنان

چرا خداوند پریود را برای زنان بوجود آورد؟

اما باید فکر کنیم که هر کاری و هر خلقتی در وجود انسان از سوی خداوند دارای حکمت و مصلحتی است و اگر شما بانوی عزیز از فواید این مکانیزم بدنی خود در هر ماه آگاهی داشته باشید به هیچ عنوان از آن شکایتی نخواهید داشت.

 

ورود به نوجوانی دختران با پریود آغاز می شود.

دختران جوان اولین عادت ماهیانه خود را از سال های ۱۳ تا ۱۵ سالگی آغاز می کنند. البته این سن قالب مشخصی ندارد و بسته به جسم و توان داخلی دختران متفاوت است. به طور مثال در سنین ۹ یا ۱۰ سالگی هم برای برخی از دختران می تواند شروع پریودی باشد.

اولین پریودی نشانه خروج از کودکی و ورود به دوره جدید نوجوانی است.

پریود در دختران نوجوانهنگامی که بدن آماده آزاد سازی تخمک می شود یا به عبارتی جسم ظاهری تغییر شکل می دهد و هورمون های استروژن و پروژسترون زنانه رشد می کنند، پریود هم اتفاق می افتد.شاید برای اولین بار آن هم با سن کم دختران این اتفاق ناخوشایند و البته برای برخی وحشت ناک باشد.

اما این وظیفه مادر و بزرگ ترهاست که دختران جوان را از مسائل روابط زناشویی و قاعدگی یا همان پریودی آگاه کنند.دختران باید قبل از این که خون خارج شده از واژن خود را بدون هیچ پیش زمینه ای ببیند، نسبت به آن اشراف کامل داشته باشند.

بسیاری از مادران نمی دانند چگونه این مساله را با دختر کم سنشان مطرح کنند.

حتی وقتی دختر از کودکی در باره آنچه شاید از دوران پریودی مادر دیده باشد از او سوال می کند ولی مادر از جواب دادن به کودک باز می ماند، همین ناتوانی در پاسخ هم کار او را سخت تر خواهد کرد.

این که مادر بتواند وظیفه خود را در قبال فرزند دخترش به نحو احسن انجام داده و او را از چالش پریودی و یا فوبیای پریودی در امان نگه دارد، کار سختی است.

اما برای آموزش به موقع و نحوه گفتمان درباره پریودی به فرزندان نگران نباشید!

چون بسیاری از مشاوران هستند که شما را در این مساله یاری خواهند کرد. حتی شما به صورت غیر حضوری با جمع آوری اطلاعات از سایت های مختلف یا با مراجعه به بهترین سایت روانشناسی منتال لند هم می توانید درخواست کمک کنید.

مشاوران و روانشناسان بالینی و خانوادگی شما را در این امر یاری خواهند کرد.

 

چه اتفاقی در بدن باعث ایجاد قاعدگی یا پریودی می شود؟

اگر از نظر علمی به زبان ساده بخواهیم عمل پریودی را تشریح کنیم باید بگوئیم که:

وقتی یک تخمک از تخمدان آزاد می شود سطح هرمون های استروژن و پروژسترون هم افزایش پیدا می کنند و رحم را برای باروری آماده می کنند. حال اگر تخمک به دیواره رحم چسبید که عمل جفت سازی و لقاح انجام می گیرد.

ولی در شرایطی که قصد بارداری وجود نداشته باشد در حالت شرایط عادی این تخمک بارور نشود، سطح استروژن و پروژسترون پایین آمده و دیواره رحم که اندومتر نام دارد شروع به ریزش می کند. هورمون پروستاگلاندین شروع به رشد کرده و عمل خون ریزی آغاز می شود.

این چرخه هر ماه ادامه دارد و به همین شکل تکرار خواهد شد. مگر این که افراد دچار اختلالاتی در پریودی شده که با مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کنند.

 

سیکل قاعدگی چند روزه است؟

عکس چرخه قاعدگی

چرخه پریودی از ۲۸ روز تا ۳۴ روز به طور طبیعی در افراد مختلف متفاوت است.

در هر دوره پریودی خون ریزی باید بین ۲ تا ۸ روز باشد. حال بسته به طبیعت هر رحم این خون ریزی و میزان آن متفاوت است.

به طور معمول در هر پریودی حدودا ۳۵ تا ۸۰ میلی لیتر خون ریزی طبیعی است که این میزان خون قاعدتا حدود ۱۰عدد پد بهداشتی لازم دارد که البته کمی جا به جایی این مقدار در افراد چندان مهم نیست.

 

وجود چه اختلالاتی در پریودی مراجعه به پزشک را می طلبد؟

۱- چرخه قاعدگی به طور نامنظم باشد، یعنی یک دوره اتفاق نیافتد یا دیر تر اتفاق بیافتد. یا این که زودتر از موعد مقرر پریودی آغاز شود. البته این زمان ها در چند روز اندک مثل ۴ یا ۵ روز جابه جایی ایرادی ندارد ولی بیش از آن مراجعه به پزشک الزامی است.

۲- در هر دوره از قاعدگی اگر خون ریزی به صورت کم و لکه بینی بود یا این که انقدر شدید که در کار روزانه شما اختلال ایجاد کند، نیاز به پزشک الزامی است.

۳- اگر زود تر از سن یائسگی که حدودا ۵۴ سالگی است دچار نا هماهنگی و قطع پریودی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید تا شما را درمان و زمان یائسگی را به تعویق اندازد.

۴- درد های شدید در زیر شکم و اندام تناسلی که بیشتر از دو روز طول بکشد حتما نیاز به پزشک دارد.

برای رفع اختلالات پزشک شما با انجام سونوگرافی و آزمایش دلایل را پیدا و اقدام به درمان می کند.

 

فواید پریود شدن چیست؟

فواید پریودی برای زنان زیاد است و مهمترین آن را می توان پذیرای بدن برای ایجاد لقاح دانست. بارداری در زنان یکی از اتفاقات مهم بقای نسل است که هر خانمی می تواند این کار بزرگ را به عهده بگیرد.

فواید پریود شدن چیست؟

یکی از اصول سلامت برای وجود و داشتن باروری در بدن زن همین مکانیزمی است که هر ماه بانوان باید ان را تجربه می کنند.

اما خب شاید بگوئید که یک زن که نمی خواهد هر ساله باردار شود پس چرا باید قاعدگی را هر ماه تحمل کند؟

بله درست است که همیشه نیاز به باروری نیست ولی یکی دیگر از فواید پریود دفع بافت های اضافه در بدن است.

خونی که از شما دفع می شود اضافه و دیگر به کار بدن نمی آید. از این رو دوره پریود را یک تصفیه خونی هم می توان نامید.

مورد بعدی که از مزیت های قاعدگی به شمار می آید، یک آگاهی از وضعیت بدنی شما در قبال بیماری های آینده است.

اما به چه صورت؟

شما را از وجود و یا بروز برخی بیماری ها مثل دیابت، بیماری های قلب و عروق یا بیماری های رحم و کلیه اندام های تناسلی آگاه می کند.

 

پریود شما را زیباتر می کند!؟؟

درست است که اولین روز با کاهش استروژن زن دچار افسردگی و بدخلقی می شود، ولی بعد از گذشت دوره پریودی و بالا آمدن سطح هورمون ها:

 

اگر برای ورود به زندگی زناشویی و مسائل مربوط به پریود و قاعدگی مشکل دارین پیشنهاد می شه که از خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین سایت روانشناسی منتال لند استفاده کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *