دوران نامزدی چیست؟

آشنایی دو نفر با یکدیگر قبل از ازدواج شامل مراحلی است که هر کدام به صورت جداگانه حائز اهمیت هستند.

یکی از این مراحل دوران نامزدی است که اکثریت آن را با دوران عقد یکی می دانند. دوران نامزدی دوره قبل از خواندن صیغه محرمیت و متعهد شدن است.

دوره عقد هم قبل از مراسم عروسی و تشکیل زندگی مشترک است.

هر کدام از این مراحل آموزش خاص خود را برای زوجین دارد که در ادامه از سایت روانشناسی منتال لند درباره آن ها صحبت خواهیم کرد.

آشنایی متقابل در دوره نامزدی

شب زفاف

برای آشنایی قبل از عقد سه ماه با هم بودن و رفت و آمد کافیست که زوجین هم دیگر را در حد نیاز بشناسند. این دوران با کمک روانشناسان و کلاس های آموزشی بهتر پیش خواهد رفت.

روانشناسان با گرفتن تست هایی از زوجین همه احوالات و روحیه هر نفر را به طور جداگانه بررسی و مشخص می کنند. کاری که افراد بدون دانش روانشناسی در این زمان اندک نمی توانند انجام دهند.

دوره نامزدی تعیین کننده خواسته ها و نیاز افراد از یک دیگر است.‌ اگر زن و مرد توقعات خود را در زندگی مشترک از یک دیگر مشخص کنند، راحت تر می توانند ادامه راه را بدون جنگ و دعوا پیش بروند.

برطرف کردن برخی از توقعات از سوی زوجین مختص همین دوران است.

اختلافات و دعوا دوران عقد و نامزدی

شاید هر فرد بتواند از خواسته های مختلف خود به خاطر دیگری بگذرد ولی باید آن را تثبیت کند. به هیچ عنوان در زمان های بعد توقع خواسته گذشته خود را نکند.

آشنایی دو فرد شاید با خودشناسی هر یک راحت تر باشد. شاید افراد حتی خود و نیازهایشان، علایق شان یا حتی اهداف شان از ازدواج را ندانند، در این دوران بهترین موقع برای خود شناسی است.

با وجود یک مشاور برجسته و کار بلد این کار هم زمان و هزینه زیادی صلب نمی کند. شما می توانید بدون مراجعه حضوری به مشاور از مشاورین سایت منتال لند هم استفاده کنید.

وقتی هر زوج خود را به طور کامل بشناسد یعنی ظرف مقابل هم راحت تر انتخاب درست یا نادرست خود را مشخص کرده است.

دوران نامزدی و عقد

دوران عقد دوره تکمیلی آشنایی

زوجین بعد از اطمینان از پذیرش یکدیگر باید مراسم عقد را برگذار کنند. در فرهنگ ما دوره آشنایی را همان دوره عقد بنا می کنند. در صورتی که زوجین بعد از پذیرش موارد اخلاقی یکدیگر، بعد از اطمینان از زندگی مشترک باید زیر بار عقد بروند. اما چنانچه دوره نامزدی و آشنایی وجود نداشت حتما باید چند ماه اول را به آشنایی اولیه اختصاص داد.

از رابطه جنسی کامل در این دوران باید پرهیز شود مگر اطمینان کامل، آن هم با گذشت زمان حداقل به مدت شش ماه.

اگر چه که دوره نامزدی مرحله آشنایی است اما دوران عقد را می توان دوران طلایی آشنایی دانست.

در بعضی مواقع به دلیل شرایط اقتصادی یا به دلیل برخی سنن غلط خانواده مراسم عقد و عروسی را با هم برگزار می کنند. اما باید توجه داشت که نبود دوره آشنایی و نامزدی قابل قبول تر از نبود دوره عقد است‌، پس زوجین باید از این مرحله نهایت استفاده را بکنند.

باید با یکدیگر مشکلات این موقعیت را حل کنند و به کشف خصلت های هم بپردازند. در این مرحله سختی هایی برای هر دو نفر و البته خانواده ها وجود دارد که با کمی تامل و کمک گرفتن از دیگران قابل حل خواهد بود.

مشکلات زوجین در دوران عقد

مشکلات در همه مراحل زندگی وجود دارند ولی نحوه برخورد با آن و همبستگی دو نفر مهمترین نقش را دارد. مشکلات دوران عقد هم دست کمی از بقیه موقعیت های با هم بودن ندارند و شاید هم بیشتر از بقیه مواقع باشد. زوجین اطلاعات کافی از یکدیگر ندارند و متفاوت از یک دیگر هستند. همین تفاوت ها اگر درست مدیریت شوند زن و مرد می توانند به راحتی هر بحرانی را بخصوص در روابط زناشویی خود پشت سر بگذارند.

اشتباهاتی که در دوران عقد نباید انجام دهید

از مشکلات دوران عقد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر فرد با توجه به شرایطی که در آن بزرگ شده مسلما دارای اخلاق های متفاوتی هم هست.

بسیاری از این رفتار و اخلاق ها را نمی توان تغییر داد. پس هر زوج باید برخی از رفتارهای بنیادی را همان طور که هستند قبول کند.

اما این حرف به این معنا نیست که هر کس هر کاری که باب میلش است انجام دهد، بلکه زوجین باید بتوانند برخی از خلقیات خود را به نفع دیگری تغییر دهند.

باید توجه داشت که شناخت شخصیت هر فرد اگر زیر نظر روانشناس متخصص انجام بگیرد حتما به زوج های جوان خواهد گفت که چه رفتاری را می توانند به خاطر یک دیگر تغییر دهند و کدام رفتار غیر قابل تغییر است.

برخی از زوج ها در اوایل دوران عقد وعده می کنند که بعضی از کارها و رفتارهای خود را ترک خواهند کرد. این تصمیم گیری باید قابل اجرا باشد نه یک وعده خیالی باشد.

برخی دیگر هم اوایل آشنایی رفتار خود را آن گونه که هستند نشان نمی دهند، ولی پس از مدتی دوباره به عادت های اولیه خود باز می گردند و همین امر موجب صلب اعتماد طرفین خواهد شد پس باید از همان ابتدا صادقانه پیش رفت.

مشاجره بسیاری از زوجین پس از ازدواج بر سر خانواده ها است. وقتی هم که استارت این مشاجره زده شود جمع و جور کردن آن دیگر کار سختی می شود.

بهتر است مرد و زن در دوران عقد و نامزدی با خانواده ها هم در ارتباط باشند.

تفاهم اخلاقی، مالی و فرهنگی دو خانواده هم مهم هستند.

هر کدام از زوجین با رفت و آمد و ارتباط گرفتن با خانواده مقابل از بسیاری مسائل آگاهی پیدا کرده و می توانند از نحوه برخورد با آن ها اطلاعات کسب کنند.

شما هم می توانید با مراجعه به سایت مشاوره روانشناسی آنلاین و مشاوره ازدواج منتال لند و کمک گرفتن از مشاوران با تجربه در این حوضه، خانواده ها و رفتارشان با طرف مقابل را مدیریت کنید.

آموزش دادن به زوجین برای نحوه برخورد با یکدیگر هنگام بروز مشکلات با خانواده تاثیر مثبتی در زندگی آینده شما خواهد داشت.

اگر دوره نامزدی و آشنایی برای دو نفر فراهم شود زوجین این مرحله را بدون ترس، استرس و نگرانی می گذرانند.

از همه رفت و آمدها و تفریحات دیگر استقبال کرده و برای شناخت هم دیگر پیش قدم می شوند و امید دارند که در زمانی مناسب و به سرعت وارد مرحله عقد یا عروسی شوند.

اما نکته جالب اینجاست که بعد از عقد بسیاری از زوجین دچار اضطراب در پذیرش مسئولیت زندگی مشترک می شوند. و از ادامه راه می ترسند.

این تنش بیشتر در آقایان پدیدار می شود و بعد از آن شرایط روحی خانم را هم دچار بی اعتمادی و تمارض می کند.

در چنین شرایطی با قبول واقعیت این که زندگی مشترک یک راه پر پیچ و خم اما زیباست باید به زوجین اطمینان داد که با خیال راحت و با مهارت کامل وارد این راه خواهند شد.

آموزش بسیاری از مهارت ها برعهده مشاوران است ولی زوجین در این مرحله نیاز به حمایت خانواده ها هم دارند.

همین جاست که می گوییم خانواده هم جزء ارکان اصلی یک ازدواج موفق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *