زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی مشاوره دادن به دو فردی است که با هم در یک رابطه عاطفی قرار دارند. یک طرف این مشاوره، دو زوجی هستند که برای بهبود ارتباط خود نیاز به کمک دارند. طرف دیگر آن هم درمان ‌گری است که حیطه‌ کاری‌ اش زوج درمانی است.

اهداف زوج درمانی چیست؟

شاید هم نجات یک مرد از دست زنی که هیچ وقت خانه نیست و هیچ علاقه‌ای به زندگی ‌اش ندارد. بله! می‌ تواند هر یک از این موارد باشد. ولی حیطه هدف‌ های یک جلسه زوج درمانی بسیار گسترده‌ تر از این حرف‌ ها است. نگاه درمانگری که کار زوج درمانی را انجام می‌ دهد نگاهی یک بعدی نیست. او تمام وجهه ‌های زندگی دو نفر را در نظر می‌ گیرد و تلاش می‌ کند با شناسایی ریشه مشکل و رسیدگی به آن، مسائل بین زوجین را برطرف کند و به آنها کمک کند تا زندگی بهتری را تجربه کنند.

 

کی به زوج درمانی نیاز داریم؟

خیلی از افراد شما را از مراجعه به مشاور روانشناس منع می‌ کنند.

تصور می‌ کنند که مشاوره روانشناسی کاری از پیش نمی ‌برد و این شما هستید که باید مشکل خود را با یک دیگر برطرف کنید.

هدف این افراد این است که نمی ‌خواهند شما برای حل مشکل‌ تان هزینه‌ ای صرف کنید. ادعا می‌ کنند که شما خودتان بهترین مشاور برای زندگی خودتان هستید.

گرچه گاهی اینطور است؛ اما همیشه درست نیست. گاهی مسئله پیش آمده بزرگ‌ تر از آن چیزی است که با یک گفتگوی ساده حل بشود. یک مسئله جزئی و ساده اگر به خوبی حل نشود، می‌ تواند در سایر وجهه‌ های زندگی‌ تان هم نمود پیدا کند و آن وقت است که بدون دلیل از هم دلزده شده ‌اید!

می‌ دانید برای چه مسائلی باید به مشاوره مراجعه کنید؟ برای مسائلی که نمی‌ توانید به صورت مصالحه‌ آمیز درباره آنها صحبت کنید و به یک نتیجه درست و واحد برسید!

حالا این مسئله می‌ تواند انتخاب محل زندگی یا نحوه مدریت دخل و خرج باشد، می ‌تواند مربوط به ارتباط با خانواده‌ ها و شرکت در میهمانی‌ ها باشد یا حتی درباره معظلاتی مثل اعتیاد و خیانت.

 

 

در جلسات مشاوره زوج درمانی چه می‌ گویند؟

سرنخ این گفتگو توسط مشاور آغاز می‌ شود. او از شما می‌ خواهد که شروع به صحبت کنید و درباره مسئله ‌ای که راجع به آن مشاوره می‌ خواهید بگویید. اگر نیاز باشد او به صورت جداگانه به صحبت‌ های شما گوش می ‌دهد.

 

در این مرحله مشاور با در کنار هم قرار دادن صحبت‌های طرفین مشکل را در می‌یابد.

 

گاهی مشکل فعلی، چیزی نیست که یکدفعه‌ ظاهر شده باشد. نهالی است که چندی پیش سر یک مسئله دیگر کاشته شده، جوانه زده و حالا تبدیل به نهال شده است. او با یافتن ریشه این مشکل سعی می‌ کند نهال را از پایه بخشکاند و نگذارد این نهال نورسته تبدیل به درختی تنومند شود.

 

اکثر افراد خود را بی ‌گناه می ‌دانند. نقش خود در مشکلات زندگی دونفره را نادیده می‌ گیرند و انگشت اتهام را به سمت طرف مقابل دراز می‌کنند. مشاوره با سوالاتی که از شما می ‌پرسد و با تجزیه و تحلیل جواب ‌هایی که از شما می‌ گیرد، نقش هر دو طرف را در مسئله پیش آمده می ‌یابد و درباره آنها با شما به گفتگو می ‌نشیند.

 

او ترفند هایی به شما ارائه می ‌کند تا به راحتی مشکل خود را حل کنید. برخی از راهکارها فردی است و برخی مربوط به هر دو نفر شما است. او تلاش می‌کند تا با اصلاح دیدگاه و رفتار هر دو طرف رابطه بین آنها را بهتر کند. در صورتی که هر دو طرف شما خود را به عنوان یک سر این ارتباط قبول داشته باشید باید این راهکارها را به کار ببرید تا نتیجه نهایی را ببینید.

 

ادامه دادن یک ارتباط عاطفی و یک زندگی وقتی که توام با آرامش و لذت و خوشنودی باشد بسیار عالی است. اما همیشه اینطور نیست.

گاهی دو طرف دو شخصیت کاملا متفاوت و غیر هماهنگ هستند که تنها موجب فرسایش روحی و جسمی یکدیگر در زندگی مشترک می‌ شوند.

زمانی که امیدی به زندگی توام با آرامش و تعالی وجود نداشته باشد ممکن است یکی از طرفین یا هر دو طرف تصمیم به جدایی بگیرند. مرز بین انتخاب درست و نادرست در رابطه با جدایی به باریکی یک تار مو است. خیلی از اوقات این تصمیم کاملا هیجانی است!

زوج‌ درمانگر با بررسی و تحیلی و تجزیه تمام صحبت‌هایی که طی جلسات مختلف با شما برگزار کرده است در گرفتن این تصمیم به شما کمک می‌کند.

 

زوج درمانی هیجان مدار

زوج‌ درمانی هیجان مدار یکی از انواع متدهای زوج‌ درمانی است. زوج درمانی هیجان مدار روشی کوتاه مدت و مداخله‌ای و اصولی است که کمک می ‌کند آشفتگی موجود بین دو زوج برطرف شود و یک دلبستگی ایمن بین آنها ایجاد گردد. به این روش درمانی EFT می‌گویند.

 

سوالات زوج درمانی

همانطور که گفتیم زوج درمانی انواع مختلفی دارد که یکی از آنها زوج درمانی هیجان مدار است. وابسته به این که از چه مسئله ‌ای رنج می ‌برید و درمانگر مورد نظر شما از چه متدی برای اصلاح روابط شما استفاده می ‌کند سوالات زوج درمانی نیز متفاوت است.

ممکن است شما مشکلی کوچک داشته باشید یا یک مشکل بزرگ! طبیعی است که سوال های زوج درمانی که از شما پرسیده می ‌شود با هم یکسان نباشد.

همچنین سوال‌ های شما نیز از او ممکن است نسبت به سوال‌های مراجعین دیگری که در مطب می‌ بینید کاملا متفاوت باشد.

 

هزینه مشاوره زوج درمانی چقدر است؟

هزینه مشاوره زوج درمانی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. از مهم ‌ترین آنها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تعداد جلسات مشاوره
  2. تایم در نظر گرفته شده برای هر جلسه
  3. محلی که برای دریافت خدمات مشاوره به آنجا مراجعه می‌ کنید.
  4. تجربه و تبحر روان ‌درمانگر
  5. حضوری بودن یا آنلاین بودن جلسه مشاوره

کلام آخر

زندگی امروزی به اندازه کافی پیچیده، پر از تنش و سخت هست.

گاهی ما نمی‌ توانیم مشکلات خود را به تنهایی حل کنیم. چون که آن را به خوبی درک نمی ‌کنیم و از دیدن نقش خودمان در ایجاد این مشکل عاجزیم. گاهی هم همه چیز را قبول داریم اما راهکار قابل قبولی برای حل آن پیدا نمی‌ کنیم.

در تمامی این موقعیت‌ها تنها چیزی که می ‌تواند رابطه شما را از سقوط نجات دهد شرکت در یک جلسه مشاوره زوج درمانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *