دوران بارداری یکی از حساس ترین موقعیت ها در زندگی مشترک است. ورود یک فرد جدید به خانواده آن هم یک بچه کوچک و دغدغه های بزرگ کردن آن واقعا برای زن و مرد استرس آور است.

این تنش و استرس بیشترین تاثیر خود را روی روابط زناشویی می گذارد زن و مرد با وجود آرامش و راحتی بسیار پیش از این به روابط زناشویی خود می رسیدند، اما حالا مجبورند با رعایت احوالات زن در دوران بارداری از بسیاری از این روابط دست بکشند.

آن ها می دانند که صمیمیت جنسی و جسمی هر دو نفر موثر ترین نکته در سلامت روابط زناشویی است از این رو سوالاتی در ذهن شان به وجود می آید.

این سوالات و سوالات بسیاری از خطرات روابط و سقط، در دوران بارداری تنها در ذهن شما نیست بلکه آقایان و خانم های بسیاری هستند که دوست دارند بدانند دوره بارداری و زایمان تا چه حد برای آنان دشوار خواهد شد و چگونه می توانند آن را در سلامت روحی و جسمی کامل پشت سر بگذارند.

روابط زناشویی در دوران بارداری

تفاوت دوره بارداری در خانم ها

دوره بارداری برای هر خانم متفاوت است.

مقایسه دو زن باردار از نظر روحی و جسمی کاملا اشتباه است.

برخی از خانم ها در دوران بارداری با یک سری مسائل متشنج در بارداری روبرو هستند. به این نمونه بارداری ها، بارداری پرخطر می گویند.

از مسمومیت های بارداری گرفته تا مشکلات جنین و آزمایشات؛ بارداری در هر خانم را متفاوت می کند. در چنین موارد حساس از همان ابتدای بارداری پرونده پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد و با در نظر گرفتن سلامت جنین پزشک دستور به رابطه زناشویی را صادر می کند.

در غیر این صورت یک زن باید به زبان بدن خود گوش دهد. و هر آن چه بدن متغییر او خواست برایش محیا کند.

 

مشکلات زنان در دوران بارداری و تاثیر آن در روابط زناشویی

به هر حال یک نطفه در بدن زن بسته شده و قرار است که این نطفه هر روز بزرگ و بزرگ تر شود.

از نظر علمی بعد از به وجود آمدن نطفه و بزرگ شدن آن جریان و هیجان خون زن هم بالا رفته و به همین علت تمایلات جنسی آن هم افزایش پیدا خواهد کرد.

ولی مشکل کاسته شدن روابط در دوران بارداری از جایی دیگر است!

در این دوره زن با تغییر هورمون امکان بروز حالت تهوع، سر گیجه، خستگی و خواب آلودگی یا حتی درد در اندام ها را دارد. وجود این حالات به خودی خود از تمایلات جنسی می کاهد.

ترس از آینده و بچه داری یا حتی خود زایمان هم در اواخر بارداری یکی دیگر از تنش هایی است که زن آن را تجربه می کند.

اگر این بحران درست مدیریت نشود امکان بروز افسردگی قبل و به خصوص افسردگی بعد از زایمان وجود دارد.

البته افسردگی درمان دارد که می تونین مقاله درمان افسردگی با این راهکارها را مطالعه نمائید.

امکان دل زدگی از روابط زناشویی حتی مدتی پس از زایمان هم زن را تحدید می کند. اما نگران نباشید چون افرادی هستند که در این دوران علاوه بر اطرافیان و همسر به زن کمک می کنند.

سایت مشاوره روانشناسی آنلاین منتال لند با داشتن بهترین مشاوران می تواند این بحران ۹ ماهه را کنترل کند. مشاور به اطرافیان و همسر آموزش می دهد که چگونه برخورد کنند و اطمینان خاطر ایده عالی از آینده به زن القا کنند.

اما خارج از مبحث معضلاتی که در این دوران برای زن باردار اتفاق خواهد افتاد؛ مشکلات روحی و جسمی است که آن طرف میز برای مرد اتفاق می افتد!

 

مشکلات مردان در دوران بارداری و تاثیر آن در روابط زناشویی

 (نزدیکی در دوران بارداری)

مردان در دورانی که خانم آن ها باردار است دچار یک استرس و دل آشوب ای خواهند شد. این استرس با وجود این که می دانند روابط دلخواه خود را از یک با هم بودن از دست داده اند بیشتر هم خواهد شد.

البته بسیاری از موارد هستند که شاید به خودی خود از امیال جنسی مردان در این دوران بکاهد و تنها فقط وضعیت خانم در آن نقش ندارد مثل:

همه این موارد و البته موارد دیگر خواه و ناخواه در روابط زناشویی تاثیر گذار است.

 

اما چاره کار چیست و چگونه باید روابط زناشویی در دوران بارداری را کنترل کنیم؟

پاسخ ما به شما یک کلمه کوچک اما گسترده است؛ مشاور!

بله این افراد تنها کسانی هستند که می توانند در دوام و سلامت روابط زناشویی به زوجین کمک کنند.

از مشاوران بالینی گرفته تا سکس تراپیست همه می توانند در جایگاه تخصصی خود در پشت سر گذاشتن این دوران به شما آموزش لازم را بدهند.

سایت منتال لند با داشتن بهترین متخصص ها توانسته کار شما را از مراجعه حضوری به مراجعه اینترنتی راحت کند.

مراجعه اینترنتی به این سایت و گرفتن مشاوره آنلاین شما را از وجود دردسرهای رفت و آمد و البته هزینه زیاد هم راحت می کند.

رابطه جنسی در بارداری

پیشنهاد مشاورین برای داشتن روابط زناشویی موثر در دوران بارداری

این دوره حساس همان طور که می دانید با تغییر هورمون ها همراه است. پس بسیاری حالات زن هم دست خودش نیست.

مرد در چنین شرایطی علاوه بر این که باید نقش حمایت گری را داشته باشد خودش نیز نیازمند حمایت است. از این رو هر دو نفر باید برای پایبندی روابط زناشویی خود و سلامتی روحی و جسمی طرف مقابل تلاش کنند.

 

پیشنهاد ما به شما:

۱. دو نفره زمانی را در آشپزخانه بگذرانید. بیسکوییت یا کیک مورد علاقه خود را درست کنید. یا حتی یک غذای خوشمزه ساده بپزید. برای آشپزی دو نفره برنامه ریزی کنید و در هفته غذا های متنوع و مقوی درست کنید.

۲. با هم ورزش کنید. حتی برخی از ورزش های دست جمعی هم در فضای بیرون یا با دوستان را انجام دهید. فقط دقت کنید این ورزش ها باید درست و سالم در دوران بارداری باشند.

۳. با هم کتاب بخوانید یا به سینما و پیاده روی بروید.

۴. وقت بیشتری را برای صحبت های عاشقانه بگذارید. نوازش کردن، بوسیدن و حرف های دلنشین برای جنین هم مفید خواهد بود.

۵. سعی کنید یک دیگر را درک کنید و به نیاز های جنسی و جسمی همسرتان پاسخ دهید.

۶. روابط زناشویی را زیر نظر پزشک و با پوزیشن های مناسب در هر ماه با احتیاط انجام دهید.

 

و در آخر این که:

دوره بارداری بسیار حساس است. مهمترین چیزی که در این دوران اهمیت دارد سلامت جنین است. با سلامت جنین سلامت خانواده هم تضمین خواهد شد.

روابط زناشویی را با چنگ و دندان حفظ کنید و نگذارید حساس بودن روحیه در اخلاق و سوء تفاهمات اثر زیادی داشته باشد. هر حرف و کاری را به دل نگیرید و البته نسنجیده هم کاری انجام ندهید.

برای درک بهتر و بیشتر این موضوع حتماً مقاله تاثیر روانشناسی در زندگی زناشویی را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *