افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

افسردگی هایی که با نقل مکان اتفاق می افتد را افسردگی پس از مهاجرت می گویند.

این نوع افسردگی زمانی پدیدار می شود که فرد با رخ دادهای غیر معمول و خارج از توان ذهنی خود با آن ها رو به رو می شود.

اتفاقاتی که در ذهن قبل از مهاجرت برای آنان برنامه ریزی می کند ولی هر چه پیش می رود برنامه ریزی ها آن طور که باید پیش نمی رود.

اکثر مهاجران با افسردگی پس از آن دست و پنجه نرم می کنند. اما شاید میزان کم و زیاد آن در افراد متغییر باشد. به هر حال مهم خود افسردگی نیست بلکه مدیریت این بحران مهمترین نکته در درمان است.

شما در این مقاله از سایت مشاوره روانشناسی آنلاین منتال لند با عواملی که باعث افسردگی پس از مهاجرت می شود تا علایم و درمان آسان آشنا خواهید شد.

افسردگی مهاجرت

درباره افسردگی مهاجرت چه می دانید؟

باید به این هم فکر کنید که شاید برخی از حالت و اعصاب خوردی های شما نتیجه شروع یک افسردگی است. آگاهی از شروع افسردگی مهاجرت یعنی بهبود و درمان راحت تر.

بسیاری هم هستند با این که اطرافیان تغییر حالت او را گوشزد می کنند ولی باز به تمارض تکیه کرده و قبول نمی کنند که دچار افسردگی شده اند. آنها یا قبول نمی کنند که بیمار هستند یا اصلا از افسردگی پس از مهاجرت چیزی نمی دانند.

ما به شما خواهیم گفت که این نمونه افسردگی از خفیف تا شدید با چه حالاتی خود را نشان داده و شما چگونه خود را در کشوری دور یا شهری دور درمان کنید.

آیا پس از مهاجرت ممکن است دچار افسردگی شویم؟

شاید فردی که می خواهد مهاجرت کند از اینجای کار باخبر نباشد. شاید هیچگونه حدس و گمان درباره افسردگی که به آن دچار خواهد شد را نزند. شاید به خود یا دیگران بگوید که امکان افسردگی پس از مهاجرت وجود ندارد. اما آنچه که در بین مهاجران بیش از ۹۵ در صد آمار نشان می دهد افسردگی بعد از مهاجرت است.

وابستگی هایی که به کار، محل زندگی، آشنایان و دوستان دارید و فکر ترک همه آن ها باعث بروز افسردگی خواهد شد که البته این ها دلایل اندکی از بروز افسردگی است.

 

دلایل بروز افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

دلایل افسردگی مهاجرت

هنگام مهاجرت، ترک خانواده یکی از مهمترین دلایل افسردگی است اما تنها دلیل نیست! از برخی دلایل دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فکر و درگیری افراد با دغدغه ای که در کشور مقصد دچار آن می شوند هم یکی از علل افسردگی است. این دغدغه ها را می توان نفهمیدن زبان کامل مردم کشور دیگر، فکر مسائل اقتصادی نا معلوم، پیدا کردن آشنا و به خصوص امنیت مادی و اخلاقی دانست.

همینطور شاید قبل از سفر چیز هایی از کشور مقصد شنیده باشند که با ورود به آن مکان پس از مدتی همه تصورات خود را بر باد رفته ببینند و دچار یک شک عصبی شوند.

جدایی از خانه و حتی مجبور به فروش اموال که مدتی با آن ها زندگی کرده اند، ضررهایی که شاید به خاطر فروش این موارد متحمل شوند هم یکی دیگر از دلایل بروز افسردگی مهاجرت است.

تغییر و جابه جایی فرهنگ. تغییر شخصیت رفتاری هر فرد بسیار سخت است. در برخی موارد شاید افراد سبک زندگی خاصی را می پسندیدند که با مهاجرت مجبور هستند در کشور مقصد از قوانین و سبک خاص آن جا پیروی کنند.

برخی هم در گذشته امکان افسردگی های خفیف تا متوسط را داشته و هیچگاه از آن اطلاعی نداشته اند. درمان نکردن افسردگی در زمان دیگری که باید بحران جدیدی را تجربه کرد با علایم و شدت بیشتری بروز خواهد کرد.

اما به یاد داشته باشید که شدت وابستگی مالی و عاطفی شما تاثیر مستقیم بر روی میزان افسردگی دارد. پس قبل از مهاجرت حتما دلایل برتر مهاجرت را نسبت به آنچه که از دست خواهید داد مقایسه کنید و انتخاب درستی داشته باشید.

 

علائم افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

علائم افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

افسردگی مهاجرت حتما خود را با علائمی نشان خواهد داد که شما متوجه آن شوید.

افسردگی مهاجرت به دو صورت روحی و تغییر رفتاری بروز می کند که عبارتند از:

  1. گریه کردن برای هر چیز بی ارزشی.
  2. احساس ناتوانی و نارضایتی در کارها پس از مهاجرت.
  3. استرس و نا امیدی در انجام امور هر چند که کوچک باشند.
  4. نداشتن مدیریت درست بر کارهایی که قبل از مهاجرت برنامه ریزی کرده اند.
  5. احساس خستگی زیاد فکری و جسمی.
  6. احساس خواب آلودگی در ساعات بیداری.
  7. بیداری بد موقع در نیمه شب و کم خوابی.
  8. احساس سرما یا گر گرفتگی شدید.
  9. ناتوانی در مسائل جنسی نسبت به قبل از مهاجرت.
  10. به هم ریختن سیستم گوارشی، پر خوری یا کم خوراکی نسبت به قبل از مهاجرت.

 

استرس و افسردگی پس از مهاجرت

این نوع وضعیت ذهنی و جسمی تاثیر مستقیم در افسردگی دارد.

اگر شما فردی هستید که در هر کار و یا حتی تفریحی استرس زیادی را متحمل می شوید باید قبل از مهاجرت به روان شناس مراجعه کنید و خود را درمان کنید. مشاور به شما راه های کاهش استرس را خواهد آموخت.

استرس، افسردگی پس از مهاجرت و یا حتی قبل از مهاجرت را به همراه دارد‌. اما اگر شما عاملین استرس را پیدا کرده و آن ها را حل کنید از بروز افسردگی همراه با استرس شدید خود جلو گیری کرده اید.

 

راه ای مقابله با افسردگی پس از مهاجرت

اما برای هر مشکلی حتما راه حلی هم وجود دارد. اگر در افسردگی پس از مهاجرت هم مدبرانه عمل کنید می توانید با آن مقابله کنید.

برای این که دچار افسردگی پس از مهاجرت نشده یا آن را به حد اقل برسانید باید آموزش هایی را ببینید که در کشور جدید بتوانید خود را راحت با شرایط جدید وقف دهید.

• از ورزش کردن قافل نشوید و بدن خود را سرحال و شاد نگه دارید.

• از معاشرت قبل از سفر کم نکنید و بعد از سفر هم سعی کنید دوستانی را برای خود انتخاب کنید و اگر هم بعد از مدتی متوجه انتخاب غلط خود شدید آن ها را عوض کنید.

• با دوستانی که به خلقیات شما نزدیک تر هستند آداب معاشرت کنید.

• از مکان های دیدنی نهایت استفاده را ببرید و خرسند از نقل مکان به دنبال تجارب جدید باشید.

• اما مهمتر از همه از یاد خداوند قافل نشوید و بدانید که در هر شرایط اگر خود را به دست او بسپارید از هر آسیبی در امان خواهید بود.

 

چطور افسردگی پس از مهاجرت را مدیریت کنیم؟

بروز افسردگی پایان راه یک مهاجر نیست و نباید به خود تلقین کند که در کشوری غریب بسیار ناتوان شده است. برای این که بتوانید افسردگی خود را مدیریت کنید:

۱- حتما از اطرافیان خود کمک بگیرید. ساعاتی از روز را به صحبت های تصویری با اعضای خانواده یا دوستان گذشته خود اختصاص دهید. شاید اگر بگوئیم دو الی سه ساعت را به این کار اختصاص دهید فکر کنید که زمان زیادی است اما آنچه اهمیت دارد میزان نیاز شما به حال خوب است.

۲- شبکه های اجتماعی خود را از ماهواره پیدا کرده و ساعاتی را هم خودتان را با ان ها سرگرم کنید.

۳- حتما غذای خوب و کافی میل کنید تا ویتامین بدن تان تامین شود و در صورت تشخیص پزشک از انواع قرص و دارو های مکمل غذایی هم استفاده کنید.

۴- از مشاورین کمک بگیرید.

۵- افکار منفی را دور بریزید و موسیقی دلخواهتان را گوش دهید.

در صورت امکان خود را به پرورش گیاهان هم مشغول کنید. به این صورت کم کم همه چیز روی روال آمده و شما برای پذیرش مسئولیت خود قاطعانه قدم اول را بر می دارید.

 

درمان افسردگی مهاجرت با مشاوره روانشناسی

مشاوران فعال زیادی در کشور به صورت حضوری و غیر حضوری می توانند به شما کمک کنند. حتما قبل از مهاجرت و پس از مهاجرت از مشاورین طلب کمک کنید.

آن ها با راه حل های مناسب مدیریت بحران را به شما آموزش می دهند.

سایت روانشناسی منتال لند به صورت غیر حضوری شما را در هر آنچه که به مهاجرت نیاز دارید و هر آنچه که شما را تحدید به افسردگی می کند آگاه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *